O Šifře roku

K čemu je Šifra roku?

  • Odpoví ti na otázku: na jakých šifrovačkách lze potkat nejhezčí šifry?
  • Odpoví orgům: které šifry se nám skutečně povedly a které ne?
  • Dává dohromady databázi šifer, kde se lze inspirovat hezkými začátečnickými šiframi i kritickými komentáři hráčů.

A mnoho dalšího ... sami jsme zvědavi, kam projekt povede.

Jaký je systém hodnocení?

Hráč může hodnotit neomezený počet šifer (které skutečně luštil). Výsledné hodnocení šifry je prostým průměrem všech známek. Do žebříčků nevstupují šifry, které hodnotilo méně než 10 hráčů, tj. kde nemáme relevantní vzorek.

Jak samotné hodnocení probíhá?

Hráč zvolí hry jaké šel, systém ho provede jednotlivými šiframi v chronologickém pořadí. Šifrám přidělí jednu až pět hvězdiček. Proces jsme maximálně zjednodušili, aby u toho ani účastník 5+ her nestrávil mládí. Na pár minut to ale nebude, proto může hodnocení přerušit a kdykoliv v něm pokračovat.

Jaké šifry se účastní ankety?

Ankety se mohou účastnit všechny šifry zadané na hrách, ukončených od roku 2017 dále. Podmínkou účasti je souhlas jejich orgů (oslovili jsme všechny, dodatečné přihlášky můžeme přijímat na sifraroku@gmail.com ), a to že šifru někdo nahraje do systému - typicky spoluprací orgů a týmu Šifry roku.

Kdo vyhraje?

Vyhraje šifra, která bude mít nejlepší průměrné hodnocení. Cenou autorovi šifry bude 1 ks Tatranky a sláva nehynoucí. Nultý ročník 2017 skončil v květnu, letošního vítěze vyhlásíme v lednu 2019.

Nebylo tu už kdysi něco podobného?

Ano, a my se snažíme anketu udělat lépe. Klíčem je sehnat dostatečný počet hlasujících - k čemuž oceníme každou pomoc (sdílejte, ukazujte svým kamarádům, pište sifraroku.cz po zdech!). Zejména doufáme v pomoc orgů šifrovaček, kteří jsou zvědavi na srovnání, nebo je jim projekt z jiného důvodu sympatický.

Bude šifra roku 2018 jiná?

To doufáme :).. Plánujeme zavést možnost hodnotit šifry průběžně (třeba už den po hře), což je lepší, než hodnotit šifry za celý rok v jedné dávce.

Jsou pravidla hry a web definitivní?

Rozhodně ne. Uvítáme konstruktivní připomínky na sifraroku@gmail.com, nebo veřejně na fóru sifrovacky.cz.

Kdo za anketou stojí?

Šifru roku dali dohromady a provozují Jirka a Martina Skuhrovcovi, Tomáš Kuča, Lukáš Křečan.